,,Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata”, a więc jest okresem dalszych zmian w przyrodzie i przygotowania do rozbudzenia się w pełni wiosny. Dla dzieci będzie to okazja do podziwiania wiosennej aury oraz zaciekawienia ich otaczającym je światem głównie zwierząt. Poznamy zwierzęta, które mieszkają na wsi te dorosłe i te młode hodowane przez człowieka
,,Co słychać na łące?” – Helena Bechlerowa
Idą drogą kotki dwa,
każdy wielki koszyk ma.
A na łące koło chaty
stoi krowa w czarne łaty.
– Krówko, czy masz mleko słodkie?
– Daj nam dużo! – proszą kotki.
– Daj nam mleka pełne kosze,
zapłacimy Ci dwa grosze.
Nic nie rzekła krowa w łaty,
jadła trawę, gryzła kwiaty.
A koń, co za płotem stał
na caluśki głos się śmiał.
„Chronić przyrodę, oszczędzać wodę,dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki, kwiaty hodować, drzewa szanować, prądu nie marnować i nigdy nie śmiecić” – pod takim hasłem rozpoczniemy cykl zajęć związanych z obchodzonym w kwietniu Świętem Ziemi. Podczas zajęć porozmawiamy o tym, w jaki sposób możemy dbać o naszą planetę, jak możemy zapobiegać niszczeniu środowiska oraz dowiemy się co to jest ekologia i czym się zajmuje. Dzięki poruszanym zagadnieniom przedszkolaki uświadomią sobie, jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka (pożary lasów, zatrucie wody i powietrza, zaśmiecanie), jak również rozwiną troskę o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi poprzez nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt. Następnie wszyscy razem posegregujemy śmieci uwzględniając właściwe oznaczenia worków oraz wykonamy plakat „Dbamy o naszą planetę”.
W miesiącu kwietniu dużo czasu poświęcimy zagadnieniom związanym ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem i higieną osobistą, a wszystko w myśl powiedzenia czym skorupka za młodu… Będziemy rozwiązywać zagadki słowne, obrazkowe i dotykowe, rozpoznawać charakterystyczne przybory toaletowe i określać ich przeznaczenie; degustować produkty określając ich smak – słodki, kwaśny, słony; wreszcie przypomnimy sobie kolejne etapy mycia rąk i właściwe szorowanie zębów. Wykonamy prace plastyczne poświęcone aktualnej tematyce. Nie zapomnimy oczywiście o spacerach i zabawach na świeżym powietrzu, bo jak wszyscy wiemy ruch to zdrowie.
Żeby zdrowym być na duchu,
dbaj by ciało było w ruchu,
bo ruch ciału sił da wiele
i duch zdrowy będzie w ciele.
Nauczymy się piosenki:
„Mydło lubi zabawę”
Mydło lubi zabawę w chowanego pod wodą
Każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą
Kiedy dobry ma humor to zamienia się w pianę
A jak znajdzie gdzieś słomkę, puszcza bańki mydlane.
Ref.:
Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję
Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące
Mydło lubi kąpiele, kiedy woda gorąca
Skacząc z ręki do ręki, złapie czasem zająca
Lubi bawić się w berka, z gąbką chętnie gra
w klasy
I do wspólnej zabawy wciąga wszystkie brudasy.
Serdecznie zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi do wzięcia udziału w Konkursie Plastycznym dla Rodzin
nt. „Mój ulubiony wiersz Juliana Tuwima”.
Termin składania prac upływa dnia 16.05.2018 r.