Witamy maj – miesiąc, który jest kwintesencją wiosny. Zazieleniły się łąki, lasy i ogrody. Słoneczna pogoda będzie zapraszać nas do spacerów i zabaw w naszym ogrodzie. W maju Starszaki utrwalą swoje wiadomości na temat polskich symboli narodowych, wybierzemy się także na spacer pod Pomnik Grunwaldzki. Na mapie będziemy szukać Wisły, Krakowa, Warszawy, Tatr i Bałtyku. W tym miesiącu zwrócimy również uwagę na charakterystyczne cechy wiosennej łąki. Poznamy zwyczaje niektórych owadów: motyla, pszczoły, mrówki i biedronki. Wykorzystując utwory literackie, piosenki i ilustracje dzieci wzbogacą swoje wiadomości na roślin i zwierząt, które możemy spotkać na łące. Będziemy bawić się przy muzyce, m.in. przy piosence pt.: ,,Żabki”. Oto jej fragment:
Była sobie żabka mała – re, re, kum, kum, re, re, kum, kum,
która mamy nie słuchała – re, re, kum, kum, bęc!
Na spacerek wychodziła – re, re, kum, kum, re, re, kum, kum,
innym żabkom się dziwiła – re, re, kum, kum, bęc!
Rozmawiając o majowej łące utrwalimy znajomość kolorów oraz wykorzystamy sposób, który pozwoli nam z barw podstawowych uzyskać barwy pochodne. Mieszając farby na palecie i namalujemy patyczkami kolorową, wiosenną łąkę.
Z majowej łąki przeniesiemy się w krainę bajek, baśni, opowiadań i wierszy. Książki czyli świat mowy i obrazów budzi ciekawość, skłania do myślenia, rozwija wyobraźnię i wzrusza dzieci na długo przed tym, zanim pójdą do szkoły i nauczą się czytać. W dalszym ciągu będziemy poznawać przygody kota Cukierka i jego przyjaciół – bohaterów cyklu książek W. Cichonia. W maju jest wiele pięknych dni, ale jeden dzień jest wyjątkowy – to Dzień Matki. Dzieci przygotują dla swoich mam upominki i nauczą się wiersza (ale to niespodzianka). Przygotujemy też program artystyczny z okazji Dnia Rodziny.