Witamy w listopadzie!

Witamy w listopadzie!  Za nami czas ,,złotej polskiej jesieni”. Świat za oknem jest coraz bardziej szary, deszczowy i mglisty. W czasie deszczu dzieci się nudzą. Dlatego tak organizujemy nasze zabawy i zajęcia, aby na nudę nie było czasu. W tym miesiącu będziemy rozmawiać o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy bardzo ważne święto – jest to Dzień Niepodległości 11 listopada.  W tym roku szczególnie będziemy obchodzić to święto, ponieważ dokładnie 100 lat temu 11 listopada Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji wybierzemy się na Plac Matejki, gdzie znajduje się Pomnik Grunwaldzki. Dzieci przypomną sobie, jak wygląda polska flaga i godło. Na mapie Polski odszukają: Kraków, Warszawę, Wisłę. Przygotujemy również program artystyczny dla dzieci z młodszych grup.

W listopadzie dzieci utrwalą swoje wiadomości na temat pracy listonosza i poczty. Wybierzemy się na wycieczkę na Pocztę Główną. Wspólnie ułożymy historyjkę obrazkową przedstawiającą drogę listu. Poznamy różne sposoby przekazywania wiadomości: dawniej i dzisiaj. Dzieci narysują listy do Świętego Mikołaja, które wyślemy na poczcie. W listopadzie będziemy także rozmawiać o tym, jak wygląda świat późną jesienią. Zwrócimy uwagę na charakterystyczne cechy listopadowej pogody . Szarugi, pluchy i deszcze to określenia w pełni oddające listopadową pogodę. Powoli odchodzi od nas jesień przy akompaniamencie padającego deszczu. Będziemy malować szarugę jesienną i pokażemy, że plucha i deszcz też może ładnie wyglądać. Nastrojowa piosenka zainspiruje nas do poszukiwania określeń dla deszczowych kropel.

  1. Płyną chmurki, płyną mgiełki,

         deszcz rozsypał swe perełki.

        Cały świat w deszczu pływa,

        jesień, jesień prawdziwa.

  1. Płyną chmurki, deszcz na dworze,

         czas parasol już otworzyć.

        Cały świat w deszczu pływa,

jesień, jesień prawdziwa.

Pod koniec listopada zorganizujemy w przedszkolu Dzień Wróżb Andrzejkowych. Będziemy m.in. lać wosk przez klucz do wody, układać pantofelki, bawić się przy muzyce. A na zakończenie tego niezwykłego dnia włożymy do wazonu z wodą gałązkę wiśni – jeżeli zakwitnie do Wigilii, to wtedy wróżby andrzejkowe spełnią się.

Przypominamy, że cały czas trwa akcja ,,Gwiazdka dla zwierzaków”. Do  grudnia będziemy zbierać karmę (konserwy, suchą karmę, makarony, kasze), koce, podusie, zabawki dla zwierząt z krakowskiego schroniska.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom, którzy już aktywnie przyłączyli się do tej akcji przynosząc karmę, kocyki dla zwierząt z krakowskiego schroniska. 🙂

 


Notice: Undefined variable: comments_view in /home/przedszkole1/domains/przedszkole1.d2.pl/public_html/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót na górę