Spotkanie z Księżycem

Witamy wszystkie dzieci z grupy Starszaków!

Pamiętacie, kiedy ostatni raz spotkaliśmy się w przedszkolu, w naszych książkach oglądaliśmy historyjkę o mamie i księżycu. Pomogliście księżycowi i naprawiliście go. Dziś posłuchajcie opowiadania J. Papuzińskiej pt.: ,,Jak nasza mama zreperowała księżyc”:

            ,,Mama opowiadała, że obudziła się w nocy, bo księżyc świecił jej prosto w twarz. Wstała z łóżka, aby zasłonić okno. I wtedy usłyszała, że ktoś pochlipuje na dworze. Więc wyjrzała oknem, ciekawa, co tam się dzieje. I zobaczyła, że księżyc świeci na niebie z bardzo smutną miną, a po brodzie, osłoniętej małą, białą chmurką, płyną mu łzy.

– Co ci się stało? – spytała nasza mama. – Dlaczego płaczesz?

– Buuuu!… – rozpłakał się wtedy księżyc na cały głos – chciałem zobaczyć, jak wygląda z bliska wielkie miasto, opuściłem się na dół, zaczepiłem o wysoką wieżę i obtłukłem sobie rożek!

            Księżyc odsunął białą chmurkę i mama zobaczyła, że ma utrącony róg. Wyglądał zupełnie jak nadłamany rogalik.

            – Co to będzie! – lamentował księżyc. – Kiedy zrobię się okrągły, będę wyglądał jak plasterek sera nadgryziony przez myszy! Wszyscy mnie wyśmieją!

            – Cicho – powiedziała mama. – Cicho, bo pobudzisz dzieci. Chodź na balkon, połóż się na leżaku i poświeć mi, a ja spróbuję wymyślić jakąś radę na twoje zmartwienie.

            Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki, jakiego brakowało księżycowi.

            – Siedź teraz spokojnie – powiedziała – to ci przyprawie ten twój nieszczęsny rożek.

            Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko, i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i tymi skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca.

            – Gotowe! – powiedziała. – Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!”.

Odpowiedzcie na pytania:         

  • Co obudziło mamę w nocy?
  • Dlaczego księżyc płakał?
  • Jak mama pomogła księżycowi?
  • Jaką radę dał księżycowi?

A teraz obejrzyjcie film ,,Paxi i nasz Księżyc – Fazy zaćmienia”:

https://www.youtube.com/watch?v=K_KqWr4oHmA

Na zakończenie mamy dla was propozycję wykonania rakiety. Potrzebne będą dwie rolki z papieru toaletowego (pokolorowane – 1 na biało, druga na biało i czerwono – po połowie), kolorowy karton, klej, nożyczki, pisaki, plastelina w dwóch kolorach. Dokładna instrukcja umieszczona jest w filmie. Czekamy na zdjęcia gotowych rakiet 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=-Qj8IU-rlRs

Pozdrawiamy serdecznie!

Pani Małgosia i pani Kasia:)

Ponieważ jesteście w temacie kosmicznym, przypomnijcie sobie liczenie od 1 do 10 po angielsku razem z gwiazdkami. Spróbuj policzyć do 20. Let’s count stars!


Notice: Undefined variable: comments_view in /home/przedszkole1/domains/przedszkole1.d2.pl/public_html/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót na górę