Maj w grupie Krakowiaków

Witamy maj – miesiąc, który jest kwintesencją wiosny. Zazieleniły się łąki, lasy i ogrody. Słoneczna pogoda będzie zapraszać nas do spacerów i zabaw w naszym przedszkolnym ogrodzie. W maju Starszaki utrwalą swoje wiadomości na temat polskich symboli narodowych, na mapie Polski odszukamy Kraków, Warszawę, Gdańsk, Wisłę, Tatry i Morze Bałtyckie. Nauczymy się wiersza W. Bełzy pt.: ,,Kto ty jesteś?” i piosenki pt.: ,,Płynie Wisła, płynie”. Oto jej fragment:

Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie, po polskiej krainie,

zobaczyła Kraków, pewno go nie minie, zobaczyła Kraków, pewno go nie minie.

Jak go zobaczyła, wnet go pokochała, wnet go pokochała

a w dowód miłości wstęgą opasała, a w dowód miłości wstęgą opasała.

Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie, po polskiej krainie,

a dopóki płynie Polska nie zaginie, a dopóki płynie Polska nie zaginie!

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym Przeglądzie Recytatorskim ,,Kraków w poezji”, który odbędzie się 11 maja.

W tym miesiącu zwrócimy również uwagę na charakterystyczne cechy wiosennej łąki. Poznamy zwyczaje niektórych owadów: motyla, pszczoły, mrówki i biedronki. Wykorzystując utwory literackie, piosenki i ilustracje dzieci wzbogacą swoje wiadomości na temat roślin i zwierząt, które możemy spotkać na łące. Będziemy bawić się przy piosence pt.: ,,Żaby i bociany”, farbami plakatowymi namalujemy obrazek pt.: ,,Majowa łąka”. Rozmawiając o majowej łące utrwalimy znajomość barw podstawowych i pochodnych, mieszając kolory na palecie stworzymy piękne obrazki.

Zachęcamy dzieci i rodziców do udziału w konkursie plastycznym na temat: ,,Majowa łąka”.

Z majowej łąki przeniesiemy się w krainę bajek, baśni, opowiadań i wierszy. Książki czyli świat mowy i obrazów budzi ciekawość, skłania do myślenia, rozwija wyobraźnię i wzrusza dzieci na długo przed tym, zanim pójdą do szkoły i nauczą się czytać. Naszych Starszaków nie  trzeba specjalnie zachęcać do tego, aby sięgały po książki. W naszej grupie mamy zwyczaj czytania książek, które odzwierciedlają zainteresowania dzieci. Od jakiegoś czasu poznajemy przygody niezwykłego bohatera serii książek W. Cichonia – kota Cukierka.

W maju jest wiele pięknych dni, ale jeden dzień jest wyjątkowy – to Dzień Matki. Przygotowując się do tego święta zwrócimy uwagę na to, jak ważna w życiu każdego z nas jest rodzina. Dzieci wykonają dla swoich rodziców upominki i przygotują krótki program artystyczny, który zaprezentują 25maja na uroczystości z okazji Dnia Rodziny.