Listopad w grupie Starszaków

Witamy w listopadzie!  Za nami czas ,,złotej polskiej jesieni”. Świat za oknem jest coraz bardziej szary, deszczowy i mglisty. W czasie deszczu dzieci się nudzą. Dlatego tak organizujemy nasze zabawy i zajęcia, aby na nudę nie było czasu. W tym miesiącu będziemy rozmawiać o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy bardzo ważne święto – jest to Dzień Niepodległości 11 listopada. Z tej okazji wybierzemy się na Plac Matejki, gdzie znajduje się Pomnik Grunwaldzki. Dzieci przypomną sobie, jak wygląda polska flaga i godło. Na mapie Polski odszukają: Kraków, Warszawę, Wisłę.

W listopadzie dzieci utrwalą swoje wiadomości na temat pracy listonosza i poczty. Wspólnie ułożymy historyjkę obrazkową przedstawiającą drogę listu. Poznamy różne sposoby przekazywania wiadomości: dawniej i dzisiaj. Dzieci narysują listy do Świętego Mikołaja. W listopadzie będziemy także rozmawiać o tym, jak wygląda świat późną jesienią. Zwrócimy uwagę na charakterystyczne cechy listopadowej pogody . Szarugi, pluchy i deszcze to określenia w pełni oddające listopadową pogodę. Powoli odchodzi od nas jesień przy akompaniamencie padającego deszczu. Będziemy malować szarugę jesienną i pokażemy, że plucha i deszcz też może ładnie wyglądać. Nastrojowa piosenka zainspiruje nas do poszukiwania określeń dla deszczowych kropel.

1. Pan Listopad gra na basie: dylu, dylu, bum.

   Na jesiennym graniu zna się, trawką dotknął strun.

ref.: Wesoło gra muzyka, pada deszcz.

      Świerszcz za  kominem cyka, tańcz, gdy chcesz.

2. Pan Listopad gra na flecie: fiju, fiju, fju.

   Z liści złotych ma berecik a kubraczek z nut.

ref.: Wesoło gra muzyka, pada deszcz…

3. Pan Listopad gra na bębnie: bara, bara, bam.

   Z deszczem puka równo, pięknie, koncert daje nam.

ref.: Wesoło gra muzyka, pada deszcz…

Pod koniec listopada zorganizujemy w przedszkolu Dzień Wróżb Andrzejkowych. Będziemy m.in. lać wosk przez klucz do wody, układać pantofelki, bawić się przy muzyce. A na zakończenie tego niezwykłego dnia włożymy do wazonu z wodą gałązkę wiśni – jeżeli zakwitnie do Wigilii, to wtedy wróżby andrzejkowe spełnią się. 🙂

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w akcji ,,Gwiazdka dla zwierzaków”. Do  18 grudnia będziemy zbierać karmę (konserwy, suchą karmę, makarony, kasze), koce, podusie, zabawki dla zwierząt z krakowskiego schroniska.


Notice: Undefined variable: comments_view in /home/przedszkole1/domains/przedszkole1.d2.pl/public_html/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót na górę