Witamy w Nowym Roku!

,, Kalendarz pełen radości”

Nowy Rok. Dwa krótkie słowa-

I wszystko będzie od nowa:

Styczeń, luty i marzec:

Bałwanki, sanki, sasanki,

Ciepły wiatr wydmie firanki-

I już się wiosna pokaże…

Przed nami nowy rok kalendarzowy. To idealny czas na wprowadzenie pojęć: „Stary Rok”, „Nowy Rok”; utrwalenie nazw dni tygodnia i nazw miesięcy, wiedzy na temat charakterystycznych elementów danej pory roku i danego miesiąca. Noc i dzień, dni tygodnia, miesiące i pory roku są świadectwem ciągłości czasu .Powtarzające się fragmenty w zabawach ruchowych, wyliczankach, regularności w liczeniu, posłużą dzieciom w rozumieniu rytmicznej organizacji czasu. Nie jest to zadanie łatwe dlatego należy rozmawiać z dziećmi i podawać im przykłady istnienia stałości i ciągłości czasu. Postaramy się zinterpretować powiedzenia, z którymi pewnie każdy z nas się spotkał, a także ich używał np. czas nas goni, czas to pieniądz itp. . Przeniesiemy się do ,,krainy zegarów”, poznamy różne ich rodzaje, posłuchamy brzmienia zegara z kurantem i kukułką. Spróbujemy sobie wyobrazić sytuację: Co by było, gdyby nie wymyślono zegarów?

Za oknem nareszcie zima, a przed nami zimowe ferie. Niektórzy z nas pewnie wyjadą na zimowy wypoczynek ale ci, którzy zostaną w przedszkolu nie będą się nudzić.  W czasie zabaw w ogrodzie przedszkolnym ulepimy bałwana, zaobserwujemy, jakie ptaki zaglądają do naszego ogrodu.

 … „Dziękuję, przepraszam, proszę – te słowa w serduszku noszę”…

 Słowami wiersza J. Niedbała, rozpoczniemy cykl zajęć o dobrym zachowaniu w ramach ,,Akademii Dobrych Manier”. Na co dzień przedszkolaki noszą w swoich serduszkach te magiczne słowa – słowa klucz, które otwierają każde drzwi. Czasami jednak zapominamy, by dla „małego” i „dużego” człowieka  być uprzejmym, życzliwym, serdecznym. Uczestnicząc w projekcie będziemy mieli okazję przypomnieć  sobie i utrwalić właściwe zachowania, emocje, savoir vivre przedszkolaka oraz dobre maniery zachowania się przy stole.

Dla kogo ta laurka
W słońcu, w zieleni, w chmurkach? Dla kogo każda wnuczka
Dla kogo każdy wnuczek
Maluje dzisiaj kwiaty
Przynosi upominek

Dla kogo jest ten wierszyk?
I życzenia od dzieci?
Już wiecie?
Oczywiście
dla wszystkich babć i dziadków na świecie.

Wielkimi krokami zbliża się czas przygotowań do jednej z najmilszych przedszkolnych uroczystości – Dnia Babci i Dziadka. Porozmawiamy o roli dziadków w życiu każdego dziecka. Niewątpliwie w zdziwienie może dzieci wprowadzić fakt, że dziadkowie też byli dziećmi. Dowiemy się, co wtedy robili, jak się bawili, jakie mieli zabawki. Babcia i dziadek znają mnóstwo ciekawych historii i przepięknych bajek. Pobawimy się w zabawy, które pamiętają nasi dziadkowie. Przygotujemy wierszyki, piosenki, podarki i zaproszenia na uroczystość z okazji tego wyjątkowego święta. Podczas uroczystości przedszkolnej z udziałem dziadków  damy z siebie wszystko, by wywołać na ich twarzach uśmiech i zapewnić ich o naszej miłości.

 


Notice: Undefined variable: comments_view in /home/przedszkole1/domains/przedszkole1.d2.pl/public_html/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót na górę