Witamy w Nowym 2022 Roku!

Witamy serdecznie w Nowym 2022 Roku. Staropolskim zwyczajem składamy wszystkim życzenia: ,,Do siego roku!”. W styczniu – miesiącu, który rozpoczyna nowy rok, będziemy rozmawiać o charakterystycznych cechach każdej pory roku. Dzieci utrwalą znajomość dni tygodnia i nazwy 12 miesięcy. Zwrócimy uwagę na to, które miesiące są wiosenne, letnie, jesienne i zimowe. W naszym przedszkolnym kalendarzu będziemy systematycznie zaznaczać: dzień, miesiąc, porę roku i pogodę. Wszyscy pamiętamy, że styczeń jest miesiącem radosnej uroczystości w domu i w przedszkolu. To Dzień Babci i Dzień Dziadka. Starsze Średniaki przygotują dla babci i dziadków: własnoręcznie wykonane upominki oraz część artystyczną z wierszami i piosenkami. Niestety z powodu pandemii nie będziemy mogli zaprosić miłych gości do przedszkola. Podobnie jak występ z okazji Święta Niepodległości oraz występ z okazji Świąt Bożego Narodzenia – występ z okazji Dnia Babci i Dziadka zostanie nagrany. Mamy nadzieję, że za rok zaprosimy babcie dziadków do naszego przedszkola. Jedną z piosenek jest ,,Piosenka dla babci i dziadka”:

1.Dziadek i babcia tańczą walczyka, babcia w deszczowych tańczy kolczykach.
Dziadek wiruje z babcią w ramionach, ziemia się kręci jak nakręcona.
ref.: A deszczyk, a deszczyk kapie: kap, kap!
A dziadek, a dziadek dał babci kwiat!
A deszczyk, a deszczyk dzwoni: dzyń, dzyń!
A ty walczyku z deszczem płyń.
2.Dziadek się zgrabnie wspina na palce, babcia w deszczowej tańczy woalce.
Dziadek z kalosza wodę wylewa a w babci kapciach szumi ulewa.
3.Dziadek i babcia tańczą walczyka, babcia w deszczowych tańczy kolczykach.
Tańczą i tańczą w kółko to samo i nie wiadomo kiedy przestaną.

W tym miesiącu będziemy rozmawiać o ulubionych bajkach i bohaterach bajkowych. Może na naszym balu karnawałowym spotkamy jakąś postać z bajki? Przed balem dzieci ozdobią cekinami kolorowe maski. Oczywiście przygotujemy dekorację w naszej sali – bal karnawałowy to przecież wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że w styczniu zobaczymy wreszcie prawdziwą zimę i pogoda pozwoli nam na zabawy na śniegu. Może nawet ulepimy bałwanka. Będziemy bawić się przy piosenkach. To jedna z nich – ,,Lubię zimę”:

1.Jedni lubią lato a ja lubię zimę, każdemu się przyda mrozu odrobinę.

Bo jest biało i puszysto, chociaż zimno ale czysto – zima fajna jest.

2.Śniegu napadało, lepimy bałwana, zamarzły kałuże na łyżwy od rana.

Bo jest biało i puszysto, chociaż zimno ale czysto – zima fajna jest.

3.Na kulig, na kulig, sanki ciągną konie, już nosy czerwone i zmarznięte dłonie.

Bo jest biało i puszysto, chociaż zimno ale czysto – zima fajna jest.

4.I tak lubię zimę, chociaż jest raz w roku, śniegiem poszaleje, w lecie będzie spokój.

Bo jest biało i puszysto, chociaż zimno ale czysto – zima fajna jest.

… Będziemy pamiętać także o skrzydlatych gościach w naszym przedszkolnym karmniku.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i rodzicom za aktywny udział w zbiórce karmy dla zwierząt z krakowskiego schroniska oraz schroniska ,,Psie Pole” w Racławicach. 🙂