Witamy w listopadzie!

Witamy w listopadzie!  Za nami czas ,,złotej polskiej jesieni”. Świat za oknem jest coraz bardziej szary, deszczowy i mglisty. W czasie deszczu dzieci się nudzą. Dlatego tak organizujemy nasze zabawy i zajęcia, aby na nudę nie było czasu. W tym miesiącu będziemy rozmawiać o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy bardzo ważne święto – jest to Dzień Niepodległości 11 listopada. Z tej okazji wybierzemy się na Plac Matejki, gdzie znajduje się Pomnik Grunwaldzki. Dzieci przypomną sobie, jak wygląda polska flaga i godło. Na mapie Polski odszukają: Kraków, Warszawę, Wisłę.

W listopadzie dzieci utrwalą swoje wiadomości na temat pracy listonosza i poczty. Wybierzemy się na wycieczkę na Pocztę Główną. Wspólnie ułożymy historyjkę obrazkową przedstawiającą drogę listu. Poznamy różne sposoby przekazywania wiadomości: dawniej i dzisiaj. Dzieci narysują listy do Świętego Mikołaja, które wyślemy na poczcie. W listopadzie będziemy także rozmawiać o tym, jak wygląda świat późną jesienią. Zwrócimy uwagę na charakterystyczne cechy listopadowej pogody . Szarugi, pluchy i deszcze to określenia w pełni oddające listopadową pogodę. Powoli odchodzi od nas jesień przy akompaniamencie padającego deszczu. Będziemy malować szarugę jesienną i pokażemy, że plucha i deszcz też może ładnie wyglądać. Nastrojowa piosenka zainspiruje nas do poszukiwania określeń dla deszczowych kropel.

  1. Pan Listopad gra na basie: dylu, dylu, bum.

         Na jesiennym graniu zna się, trawką dotknął strun.

ref.: Wesoło gra muzyka, pada deszcz.

        Świerszcz za  kominem cyka, tańcz, gdy chcesz.

  1. Pan Listopad gra na flecie: fiju, fiju, fju.

         Z liści złotych ma berecik a kubraczek z nut.

ref.: Wesoło gra muzyka, pada deszcz…

  1. Pan Listopad gra na bębnie: bara, bara, bam.

         Z deszczem puka równo, pięknie, koncert daje nam.

ref.: Wesoło gra muzyka, pada deszcz…

Pod koniec listopada zorganizujemy w przedszkolu Dzień Wróżb Andrzejkowych. Będziemy m.in. lać wosk przez klucz do wody, układać pantofelki, bawić się przy muzyce. A na zakończenie tego niezwykłego dnia włożymy do wazonu z wodą gałązkę wiśni – jeżeli zakwitnie do Wigilii, to wtedy wróżby andrzejkowe spełnią się.

Przypominamy, że cały czas trwa akcja ,,Gwiazdka dla zwierzaków”. Do  grudnia będziemy zbierać karmę (konserwy, suchą karmę, makarony, kasze), koce, podusie, zabawki dla zwierząt z krakowskiego schroniska.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom, którzy już aktywnie przyłączyli się do tej akcji przynosząc karmę, kocyki dla zwierząt z krakowskiego schroniska.

28 listopada nasze przedszkole odwiedził górnik z Kopalni Soli w Wieliczce, który przybliżył dzieciom pracę górników oraz opowiedział ciekawostki na temat kopalni soli. Było to bardzo interesujące spotkanie z okazji zbliżającej się Barbórki.

28 listopada Starsze Średniaki zaprosiły do przedszkola swoich rodziców, dla których przedstawiły program artystyczny pt.: ,,Jesienne przedstawienie”. Nasi mali artyści zaśpiewali jesienne piosenki, zainscenizowali wybrane wiersze J. Brzechwy, pięknie zatańczyli a na zakończenie zagrali na instrumentach perkusyjnych jak prawdziwa orkiestra!

29 listopada bawiliśmy się wszyscy na balu Andrzejkowym. Zabawę poprowadził prawdziwy wodzirej!

30 listopada wybraliśmy się do kina ARS, gdzie obejrzeliśmy film pt.: ,,Tajemnice zielonego lasu”.


Notice: Undefined variable: comments_view in /home/przedszkole1/domains/przedszkole1.d2.pl/public_html/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót na górę